بیمه و اجاره خودرو

بیمه و اجاره خودرو : کار شرکت بیمه جبران خسارت های ناشی از آتش سوزی ، تصادف ، سیل ، زلزله و تمام خسارت هایی که به هر دلیلی به جان و مال افراد وارد می شود می باشد. در اجاره خودرو نیز بیمه وجود دارد به طوری که خسارت هایی که در حوادث رانندگی به سرنشینان و راننده و ماشین وارد می شود را جبران می کند. خسارت هایی که احتمال دارد به راننده و ماشین اجاره ای وارد شود می تواند در اثر تصادف، آنش سوزی و سرقت باشد همچنین امکان دارد در اثر عواملی شیشه خودرو بشکند یا آسیبی به آن وارد شود که در این صورت هزینه تمامی خسارت های وارد شده توسط بیمه تأمین می شود.

بیمه و اجاره خودرو

بیمه و اجاره خودرو

بیمه شخص ثالث جنبه اجباری دارد و تابع قانون و مقررات خاص خود می‌باشد. بنابراین این گروه بیمه را می‌توان به دو بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث و سرنشین تقسیم کرد. شما در زمان اجاره خودرو باید به این نکته توجه کنید که اجاره خودرو حتما بیمه داشته باشد در این صورت شما می توانید بدون هیچ گونه نگرانی و با خیال راحت از ماشین اجاره ای خود استفاده کنید.

اختلاف مشتریان و بیمه گران در پرداخت خسارت بیمه

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده این نتیجه به دست آمده است که بیش از ۸۰ درصد نارضایتی مردم از خدمات بیمه گران ناشی از کمبود اطلاعات درزمینه بیمه نامه و شرایط مندرج در آن است. مسئله مهم دیگری که برای بیمه گذاران اهمیت زیادی دارد گرفتن خسارت و استفاده درست از بیمه نامه براساس حقوقی که در آن وجود دارد است.

بیمه بدنه خودرو

« بیمه گر در چارچوب مقررات مصوب شورای عالی بیمه تعهد می کند خسارت های وارده به وسیله نقلیه بیمه شده ناشی از حوادث مختلف را مانند سرقت، آتش سوزی، انفجار، تصادف، سقوط، واژگونی و به طور کلی برخورد اتومبیل به هر جسم ثابت یا متحرک یا برخورد جسم دیگری با اتومبیل بیمه شده جبران کند. »

استثناء در مورد خسارت اتومبیل

تعریف فوق تعریف کلی بیمه بدنه اتومبیل است؛ ولی بهتر است بدانید به غیر از این موارد شرکت های بیمه مواردی مانند : خسارت اتومبیل به علت جنگ، شورش، اعتصاب یا تهاجم خسارت مستقیم و غیرمستقیم اتومبیل به علت انفجار خسارت عمدی بیمه گذار، ذی نفع یا راننده به اتومبیل خسارت اتومبیل حین گریز از تعقیب مقامات انتظامی، مگر اینکه گریزنده، متصرف غیرقانونی اتومبیل باشد خسارت اتومبیل را در حادثه ای که طبق گزارش مقامات ذی صلاح، به علت مصرف مشروبات الکلی و استعمال مواد مخدر یا روان گردان توسط راننده پدید آمده باشد بیمه نمی کنند.

دو عامل تعیین کننده حق بیمه در اجاره ماشین

ارزش اتومبیل و نرخ حق بیمه دو عامل دو عامل تعیین کننده حق بیمه در «بیمه بدنه» است. هدف اصلی بیمه گذاران جبران خسارت می باشد به صورتی که هزینه تمام خسارت هایی که در اثر حادثه های مختلف به وجود می آید را تأمین کند و زمانی که اتومبیلی در اجاره فردی هست در صورت وجود خسارت هیچ گونه هزینه ای پرداخت نکند. باید به این نکته توجه کنید که زمانی که یک خودرو بدون راننده اجاره می کنید باید بیمه نامه بدنه مناسب با آن شرایط باشد. یک اصل بیمه ای متذکر می شود: «اگر ارزش بیمه شده اتومبیل کمتر از ارزش واقعی آن در روز وقوع حادثه باشد، خسارت وارده برمبنای نسبت این دو ارزش به یکدیگر یا بر مبنای «قاعده نسبی مبلغ بیمه» محاسبه و پرداخت می شود. برای اینکه بهتر شرایط بیمه و چگونگی آن را درک کنید بهتر است به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید خودروی شما ۵۰ میلیون تومان در بازار ارزش دارد و به ارزش ۳۰ میلیون تومان بیمه شده است، اگر خسارت وارد شده، پس از کم کردن سهم بیمه گذار از خسارت (فرانشیز)، ۱۰میلیون تومان تعیین شود، خسارت قابل پرداخت به روش زیر محاسبه می شود: ۱۰ (خسارت تعیین شده) ۳۰ (ارزش بیمه شده اتومبیل)، ۵۰ (ارزش واقعی اتومبیل). در برخی موارد افراد از بیمه ناراضی هستند به صورتی که معتقد هستند هزینه خیلی کمی پرداخت می شود بهتر است بدانید گاهی در صورت آسیب دیدن برخی قطعات از قبیل سیستم صوتی و تایر خودرو که بیمه هزینه کمی پرداخت می کند البته دلیل آن این است که حق بیمه براساس نرخ واقعی خودرو و ارزش قطعات آن پرداخت نشده و سقف تعهد بیمه گر محدود است. برای جلوگیری از این کار بهتر است هنگام عقد قرارداد بیمه این مسائل را در نظر بگیرید و طبق ارزش واقعی قطعات بیمه انجام شود. به این نکته هم نیز توجه کنید که خسارت فقط یک بار پرداخت می شود و فرد بعد از دریافت خسارت باید به بیمه گر مراجعه کنید و به پرداخت مازاد حق بیمه برای خسارت بعدی اقدام کند.

نکته مهم در مورد بیمه بدنه و ثالث در اجاره خودرو

سقف پرداخت خسارت تصادفات بدون کروکی در بیمه شخص ثالث با توجه به توافق پلیس راهنمایی و رانندگی و بیمه مرکزی به بیش از ۳ میلیون تومان رسیده است، اما این سقف در بیمه بدنه حدود یک سوم این میزان است. با توجه به این موضوع شخصی که مقصر حادثه است اگر کروکی نداشته باشد نمی تواند کل خسارت را از بیمه دریافت کند. با توجه به این که خسارت های وارد در یک حادثه بدون کشیده شدن کروکی تعیین می شود تا از ایجاد ترافیک و شلوغی جلوگیری شود بسیاری از افراد نمی دانند که بدون داشتن کروکی خسارتی از طرف بیمه پرداخت نمی شود.

اگر قصد اجاره خودرویی را دارید بهتر است به عوامل توجه کنید مثلا اگر دچار حادثه شدید کروکی تصادف را حتماً دریافت کنید یا هنگام عقد قرارداد کاملاً به خدمات و شرایط بیمه توجه کنید. بیشتر ما در هنگام مراجعه به بیمه دچار بحث و جدل هایی می شویم که همه این ها کم بودن اطلاعات از قوانین سرچشمه می گیرد. بهتر است برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید.

روزی یک خانم به دفتر بیمه مراجعه می کند و کاملا عصبی و ناراضی می گوید که چرا بیمه به من تعلق نمی گیرد؟ وقتی از او می پرسند زمان حادثه چه کسی پشت فرمان بوده پاسخ می دهد پسرم . کارشناس جواب می دهد که بیمه شامل شما نمی شود. خانم می گوید ولی او پسر من است و تازه گواهینامه گرفته است و زمانی که دچار حادثه شد به او گفتم نگران نباش بیمه تمام خسارت را پرداخت می کند ولی حالا شما ۱۰ درصد کسر کرده اید چرا؟کارشناس پاسخ می دهد طبق مقررات راننده شخص دیگری بوده و تمام خسارت شما پرداخت نخواهد شد اگر شما هنگام عقد قرارداد بیمه پشت بیمه بدنه را مطالعه کرده بودید الآن متوجه این قضیه می شدید و اگر به ازای هر نفر اضافه مبلغ ۱۰ درصد حق بیمه بیشتر پرداخت می کردید الآن با این مشکل مواجه نمی شدید.

یکی دیگر از بحث هایی که پیش می آید تعیین مقدار خسارت توسط کارشناس است برای مثال فردی که خودرو اش دچار آسیب شده است به دفتر بیمه مراجعه می کند و خواهان افزایش مقدار خسارت است که در این صورت پاسخی که دریافت می کند این است که ماشین را تحویل ما دهید و با همین مقدار هزینه آن را تعمیر کنیم که شخص قبول نمی کند و همچنان از کارشناس و مقدار خسارت تعیین شده ناراضی می ماند.

در قسمت فوق به چند نمونه از بحث و جدل ها در رابطه با مقدار پوشش دهی بیمه در زمان حادثه پرداختیم که با توجه به آن ها شما باید زمانی که اقدام به اجاره خودروی ایرانی یا خارجی می کنید دقت کنید که کدام خودرو بالاترین سطح پوشش را دارد تا زمانی که از خودرو استفاده می کنید دچار نگرانی نشوید و با خیال راحت سفر کنید. امروزه بیشتر افراد دنبال اجاره روزانه خودرو ها هستند همچنین اجاره ساعتی برخی خودرو های گران قیمت با صرفه تر است با این حال اجاره هفتگی، ماهانه و حتی سالانه هم نیز دارند. البته بهتر است بدانید اجاره هفتگی معمولاً ۱۰ درصد و اجاره ماهیانه نیز حدود ۳۰ درصد تخفیف می‌خورند. شما باید هنگام اجاره هر نوع خودرویی استرس و نگرانی نداشته باشید به عنوان مثال اگر شما خودرویی را اجاره می کنید که برای اولین بار سوار ان می شوید و برای رانندگی ان استرس دارید می توانید از راننده استفاده کنید که در این صورت ۱۰ تا ۲۰درصد (بسته به نوع خودرو) به قیمت اجاره افزوده می‌شود؛

اجاره خودرو با قرارداد رسمی

باید در هنگام اجاره خودرو هیچ گونه عجله ای نداشته باشد و فرض کنید که خودرو را می خرید و دقت و وسواس زیادی خرج دهید و تمام نکات را در نظر بگیرید به این منظور بهتر است به این نکات توجه کنید:

زمانی که پشت فرمان ماشین اجاره خود نشستید حتماً توجه کنید که بدنه خودرو هیچ گونه شکستگی یا رنگ نداشته باشد در صورت مشاهده این موارد آن ها را به شرکت اطلاع دهید تا در قرارداد ثبت کنند. حتما توجه کنید که سیستم روشنایی خودرو مشکلی نداشته باشد و در صورت وجود مشکل اطلاع دهید زیرا در بیشتر مواقع هزینه لنز چراغ‌های جلو برای اکثر خودروها گاهی از قیمت اجاره آنها هم بیشتر است.

شما باید دقت خاصی برای بررسی درون کابین به خرج دهید شما باید هم روکش صندلی‌ها را باید چک کرد و هم تجهیزات برقی پرکاربردی مثل بالابر شیشه‌ها، تنظیم آینه‌ها و سیستم صوتی. بررسی محتویات صندوق و همچنین مطمئن شدن از وجود یا نبود زاپاس آخرین نکاتی است که نباید از آن‌ها غافل شد.

به توجه به مطالبی که گفته شد در هنگام اجاره خودرو باید به نکات زیادی توجه کنیم که از مهم ترین آن ها مقدار پوشش دهی بیمه است که شما باید اطلاعات و آگاهی زیادی در این باره داشته باشید تا در مواقع نیاز دچار مشکل نشوید.