اجاره خودرو شیوه نوین صنعت حمل و نقل

اجاره خودرو شیوه نوین صنعت حمل و نقل : طی چند سال اخیر با اعمال تحریم ها علیه ایران شاهد افزایش قیمت خودرو بوده ایم . سوالی که مطرح است این است که : آیا با لغو تحریم ها علیه ایران ما شاهد کاهش قیمت خودرو خواهیم بود یا خیر ؟ آیا بازار خودرو مانند سه سال قبل خواهد بود یا خیر ؟ مردم منتظر لغو تحریم ها برای کاهش قیمت خودرو هستند . یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی در این باره می گوید با لغو تحریم های خارجی قیمت خودور کاهش یافته و وضعیت خیلی بهتر از الان خواهد شد . و زمینه برای برگشت خودروسازان بزرگ جهان به ایران فراهم خواهد شد . بحثی که مطرح است این است که ، آیا با لغو تحریم ها ريال قیمت خودرو کاهش پیدا می کند ، و قیمت خودرو ارزان بدون راننده نیز کاهش می یابد ؟ و اینکه آیا باز هم قیمت کرایه ی ماشین های ایرانی یا خارجی بدون راننده ثابت خواهد ماند یا خیر ؟

اجاره خودرو

پاسخ یکی از کارشناسان اقتصادی به نام امید کریمیان در رابطه با بازگشت خودروسازهای بزرگ جهان به ایران اینگونه است : من هم چندی قبل در مورد ورود خودروسازهای بزرگ جهان به ایران به منظور سرمایه گذاری و همکاری خبرهایی شنیده ام . بدون شک با لغو تحریم ها بستر ورود این خودروسازها فراهم می شود . با این اوضاع تنوع خودروها در اجاره ی خودروی تشریفاتی و اجاره ی خودروی رنت افزایش می یابد . ایشان در ادامه ی صحبت خود درمورد تاثیر برداشته شدن تحریم های خارجی علیه ایران در صنعت خودروسازی گفتند : لغو تحریم ها تاثیر به سزایی در کاهش هزینه ی تولید خودرو خواهد داشت .

با لغو تحریم ها تولید خودرو افزایش یافته و قیمت به طور جزئی کاهش پیدا می کند .با این وضع در صنعت کرایه ی خودروی بدون راننده یا با راننده تغییر خیلی زیادی در قیمت ایجاد نخواهد شد .در ادامه یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس افزود : دولت بایستی در این زمینه نظارت داشته باشد و اجازه دهد سهم این کارخانجات توسط بازار سرمایه گذاری واگذار شود تا آنان بتواند تامین سرمایه را به گردش دربیاورند و با بالابردن بهره وری نیروها به محصولاتی با کیفیت دست یافته و تولید را افزایش دهند . و محصولی قابل رقابت با کشورها عرضه کنند .

او در ادامه در مورد بازار خودرو در ایران و دلیل بی کیفیت بودن خودروهای داخلی با اعتقاد به اینکه کارخانه های خودروسازی داخلی به حمایت نیاز دارند ، در حالی که اکنون دنیا ، دنیای رقابتی است وکیفیت مخصول تولید شده ، قیمت آن ، ودیگر موارد تعیین کننده ی میزان سهم محصول از بازار هستند گفت : در صورتی که محصولات کیفیت پایینی داشته باشند ، و استانداردها رعایت نشود ، با اعطای تسهیلات هیچ مشکلی حل نخواهد شد .

با وجود ، بی کیفیت بودن تولید خودروها ، باز هم اجاره ی خودروهای ایرانی مانند پراید در تهران طرفدارهای خاص خود را دارد ، که این موضوع مربوط به تولید کنندگان خودرو و قیمت بالای تولید در ایران است . ایشان در این رابطه افزودند : برخی خودروسازها بر این باورند که عدم اعطای تسهیلات دولت به آن ها باعث ایجاد گرانی خودرو و وضعیت تولید بی کیفیت آن شده ، در حالی که این موارد کاملا بی ربط بوده و توجیهی برای بی کیفیت بودن خودرو نیست . ایشان تصریح کردند : درسته که تحریم های خارجی علیه ایران ، تولید خودرو در ایران را با مشکل مواجه کرده است ، اما باید در نظر داشت که خود خودروسازان اشتباهات زیادی مرتکب شده اند . در میان خودروهای وارداتی از خارج ، بیشترین سهم واردات مربوط به خودروهای آمریکایی است ، چرا که این خودروها با ویژگی هایی همچون ، سرعت ، قدرت ، هیجان رانندگی و ظاهری زیبا ، با قیمت مناسب هستند . و نمونه ی وارد شده ی آن ها در کشورهای اطراف خلیج فارس یافت می شود .

در صنعت اجاره ی خودرو ، اجاره ی خودروهای کره ای و خودروهای ایرانی مانند ۲۰۶ ، پراید و پرشیا بسیار پرطرفدار است . این خودروها برای مسافرت مشتریان بسیار مناسب هستند . در این میان ، خودروهای دوج چارجر و فوردت موستانگ در میان خودروهای مریکایی گذر موقت ارزان ترین و محبوب ترین هستند . و بعد از آن ها بیشترین واردات مربوط به شورولت کامارو، کرایسلر ۳۰۰، هامر و کوروت است . آن دسته از افرادی که از کیفیت و امکانات رفاهی این خودروها رضایت نداشتند ، مدل های کادیلاک را انتخاب کردند . کادیلاک یک خودروی لوکس آمریکایی با کیفیت مطلوب و دارای آپشن های مختلفی است . در میان وارد کنندگان خودروهای گذر موقت ، نیسان ۳۵۰Z محبوبیت خاص خود را داشت ، چرا که همانند فورد دموستانگ یک خودروی کوپه اسپورت با توانایی فنی زیاد بود و در عین حال قیمت ارزانی داشت . ولی به مرور با تکراری شدن این خودرو و ورود مدل ۳۷۰Z از محبوبیتش کاسته شد .

با خارج شدن از بحث اتومبیل های پرطرفدار و ارزان قیمت گذر موقت ، به خاص ترین و گران ترین اتومبیل های گذر موقت های وارداتی که قاعدتا شامل اتومبیل های لوکس یا سوپر اسپورت های اروپایی هستند ، می رسیم . برای کرایه ی این خودروها در شرکت های اجاره ی خودرو قرارداد رسمی نوشته نمی شود ، چرا که کسی حوصله ی دنگ و فنگ های آن و ثبت محضر و این کارها را ندارد . از این رو با گرفتن چک ، سفته و مدارک و با یک قرارداد سوری ماشین به اجاره داده می شود . قرارداد برای اجاره ی خودرو برای ساعات معینی می باشد ، که معمولا کمتر از ده ساعت نخواهد بود . و اگر هم تعداد ساعات کم باشد ، باز هم هزینه ی ده ساعت اخذ می شود . مشتری نیز باید تعداد ساعات برای کرایه ی خودرو را تعیین کند . برای کرایه ی ماشین های ارزان قیمت مانند کرایسلرارائه ی یک چک معتبر ، همراه با یک سند ملک به عنوان گرو کافی است . اما در مورد ماشین های گران مانند کامارو ، شرکت باید اجاره کننده را بشناسد و به هر کسی ماشین را اجاره نمی دهد . این سخت گیری ها در مورد خودروهای ارزان همچون خودروهای ایرانی و اپتیما و النترا کمتر است .

نکته قابل توجه در هنگام کرایه خودرو

نکته ای که در زمان کرایه خودرو باید توجه کنید ، داشتن بیمه خودرو است . چرا که در صورت عدم داشتن بیمه ی بدنه ی خودرو و بروز تصادف هم باید هزینه تعمیر ماشین را بپردازید و هم هزینه ی روزهایی که ماشین به واسطه تعمیر ، قابل استفاده نیست .

بازار خودرو و کرایه آن

امروزه بازار خودرو در دست سه کشور ژاپن ، کره جنوبی ، آلمان می باشد . ام وی ام و دیگر برندهای چینی همانند آن به دلیل پایین بودن قیمت ، بازار خودرو را در دست دارند . بنز و بی ام و جو برندهای محبوب جهانی به شمار می روند . دراین میان اجاره ی خودروهای ایرانی مانند پژو ۲۰۶ و پراید به دلیل گران بودن هزینه ی آن ها و اینکه هر کسی توانایی مالی برای خرید آن را ندارد ، محبوبیت خاصی دارند . بازار اجاره ی خودروهای بنز و بی ام و هم داغ می باشد . سوار شدن بنز و بی ام و رویای هرکسی است ، چرا که این دو جزو برندهای محبوب هستند . خودروهای ژاپنی هم کیفیت مطلوبی دارند، و در اجاره ی خودرو پرطرفدار هستند .

خودروهای ژاپنی از لحاظ کیفیت با خودروهای آلمانی در رقابت بوده و قیمت این خودروها در مقایسه با خودروهای آلمانی قیمت نسبت ارزانی دارند . ولی در کل هرکسی توانایی مالی برای خرید این خودروها را ندارد ، از این رو خودروی تویوتا یکی دیگر از پرطرفدارترین خودروها در میان مشتریان کرایه خودرو است . شرکت های هیوندای و کیا موتورز در ایران به دلیل عرضه ی آبشن های به روز ، خودروهایی با تمام امکانات و قیمت های مناسب محبوب هستند . شما با هر توانایی و بودجه ی مالی می توانید از برندهای هیوندای خودروی مناسب و دلخواهتان را انتخاب نمایید . از این رو برند هیوندای بازار جهانی را تحت تاثیر قرار داده است .

بدون شک خودروهای گران تر امکانات پیشرفته و موتورهای قدرتمند تری دارند ، ولی خیلی ها توان خرید این خودروها را ندارند . از این رو اجاره ی خودروی هیوندای در ایران پرطرفدار است . با این برند شما می توانید خودروهای رویایی خود را که توان خرید آن را ندارید ، کرایه کنید . این خودروها برای مراسم عروسی ، ملاقات های کاری و مسافرت بسیار مناسب هستند و خاطره ای خوش برای شما رقم خواهند زد . مزدا ۳ یکی از خودروهای باکیفیت در ایران است که بازار خوبی به خود اختصاص داده است . این خودرو برای میان سالان و بانوان گزینه ی مناسبی است . در حال حاضر به دلیل اعمال تحریم های خارجی علیه ایران و کبود قطعات ، میزان تولید این خودرو کم شده است . دوربین عقب این خودروها ، جزو آبشن های ارائه ی خودرو است .ولی این آبشن در ایران حذف شده است . و در صورتی که این آبشن توسط خود افراد اضافه شود ، از گارانتی خارج خواهد شد .

قطعا امکانات خودروهای داخلی با بازار جهانی قابلیت رقابت ندارد ولی با این حال ای خودروها در ایران بازار خوبی دارند . به عنوان مثال قیمت خودروهای ، ۲۰۶ ، خودروی تندر ۹۰ ، خودروی پرشیا و یا حتی خودروی پراید بالا بوده و اجاره ی این خودروها با امکانات مناسبش کرایه ی آن ها را به صرفه تر کرده است .

افت قیمت خودرو و توجیه اقتصادی کرایه آن

امروزه قیمت خودروها خیلی بالا رفته است . و داشتن خودروی شخصی بعد از مسکن برای خانوده ها به ضرورت تبدیل شده است . خیلی از افراد پول زیادی بابت خرید خودرو و استفاده های ضروری و رفاهی از آن صرف می کنند . در واقع دادن پول زیاد برای خرید خودرو با دور ریختن پول فرقی ندارد ، چرا که خودروی خریداری شده به دلیل پیچیدگی های فنی و شرایط استفاده نیاز به مراقبت دارد ، و در صورت عدم رسیدگی به آن سرعت استهلاکش بالا می رود . هزینه های سنگین برای نگه داری خودرو همان دور ریختن پول می باشد .و این زیان در هنگام فروش خودرو مشخص می شود و قیمت خودرو موقع فروش افت می کند. خیلی از افراد در مدت زمان خیلی کوتاهی حتی ماشین صفر خریداری شده را به قراضه تبدیل می کنند که در هنگام فروش باید چند میلیون زیر قیمت دست دوم بفروشند .

خوردوها جزو دارایی های سرمایه با عمر مفید بالا به شمار می روند از این رو یکی از دلایل کرایه خودرو افت قیمت آن بعد از چند ماه است . خودرو در صورت نگه داری صحیح ؛ برای سال های متمادی قابل استفاده است و حتی برای فروش سرحال و سالم می باشد . حتی در صورت تمایل به خرید خودروی مدل بالا ، فروش خودروی فعلی با قیمت بهتری امکان پذیر است . نگه داری خودرو مراقبت های خاص و تخصصی لازم دارد و از نظر کارشناسان رعایت یکسری نکات حدود ۴۰ درصد از استهلاک خودرو را کاهش داده و عمر مفید آن را افزایش می دهد .

برای مراقبت از خودرو می توانید به نکات زیر توجه کنید

 • بدنه خودرو را ماهی یک بار با آب ولرم یا سرد بشویید .
 • اگر خودرو به دلیل ماندن زیر آفتاب گرم شده ، از آب سرد برای شستشو استفاده نکنید .
 • در فصل بارندگی ، خودرو را تند تند بشویید و قسمت های زیرین خودرو را که از گل ولای حاوی نمک در معابر پوشیده می شود ، را پاک کنید ، تا بدنه ی خودرو پوسیده نشود .
 • فضولات پرندگان ، لكه‌هاي روغني و شيميايي، شيره درختان و لكه‌¬هاي ناشناس را از روی بدنه پاک کنید .
 • در صورتی که بدنه ی خودرو به قیر یا رنگ آلوده شده از نفت برای پاک کردن آن استفاده کنید .
 • اگر خودروی شما تصادف کرده باشد ، و رنگش پریده باشد ، در صورت عدم لکه گیری و رنگ آمیزی به موقع باعث بزرگ شدن پریدگی رنگی می شود .
 • از مواد استاندارد برای پولیش رنگ و بدنه استفاده کنید و از افراد خبره برای این کار مشاوره بگیرید .
 • اگر ارتفاع خودرو خیلی پایین آورده شود ، کمک فنر و جلوبندی خراب شده و استهلاک بدنه خودرو افزایش می یابد .
 • الگوهای رانندگی را رعایت کنید . با این کار ایمنی خودرو افزایش یافته و هزینه های مربوط به نگه داری و خرابی کاهش می یابد .
 • استفاده از ضد یخ هر ۴ فصل ضروری است ، چرا که ماده ی ضد یخ ، دمای آب را برای کارکرد مناسب در محدوده مناسبی نگه می دارد و در فصل تابستان از به جوش آمدن موتور جلوگیری می کند . و همچنین ضد یخ مانع از پوسیدگی و خوردگی قطعات می شود .
 • با اینکه رادیاتور خودورهای امروزی نیاز به آب کمتری دارند ، ولی با این حال بایستی به مقدار مناسب آب داخل آن ریخته شود . بهتر است از آب جوشیده ی سرد شده برای داخل رادیاتور استفاده کرد ، چرا که آب لوله کشی به دلیل داشتن رسوبات زیاد ، باعث تخریب موتور شده و کارایی واترپمپ و موتور را کاهش می دهد . و ممکن است واشر سر سیلندر بسوزد .

اجاره ماشین

با توجه به موارد ذکر شده کاملا می توان متوجه شد که برای بازه ی زمانی کوتاه کرایه ی خودرو بسیار به صرفه تر از خرید آن می باشد . چرا که قیمت خودرو در زمان کوتاه بسیار افت می کند .

برخی از خودروهای اجاره ای در تهران

هاچ بک

این خودروها ، بدون صندوق هستند . در واقع صندوق شیشع ای دارند که از عقب به دلخل خودرو وصل می شوند . درب صندوق این خودروها به صورت عمودی باز شده و همانند خودروی پژو ۲۰۶ می باشند .

سدان

این خودروهای سواری دارای سقف ثابت بوده و دارای ۲ یا ۴ درب هستند و دو ردیف صندلی دارند . رایج ترین خودروها در اجاره خودروهای سدان اجاره خودرو پرشیا می باشد .

اجاره خودرو فست بک

خودروهای فست بک نوع خاصی از خودروهای سدان هستند . سقف این خودروها با شیبی به صندوق متصل است . از رایج ترین این خودروها می توان به اجاره خودروی بنز سی ال اس اشاره کرد .

اجاره خودرو لیفت بک

شکل ظاهری این خودروها ما بین خودرو های سدان و هاچ بک است . این خودروها صندوق دارد بوده و دارای درب شیشه ای مرتبط به داخل خودرو هستند . از این خودروها می توان به اجاره خودرو زانتیا اشاره کرد .

اجاره خودرو اس یو وی

این خودروها قابلیت حمل بار دارند و مانند نیسان هستند . شاسی این خودروها به نسبت بلند بوده و ۲ دیفرانسیل با قدرت موتور بالا دارند .

اجاره خودرو ام پی وی

این خوردوها برای حمل بار و مسافر هستند و دارای شکل ظاهری خاصی هستند . مانند اجاره خودرو ون .

اجاره خودرو وانت و تاکسی

این خودرو ها تک کابینه یا دو کابینه هستند و دارای قابلیت حمل می باشند . مانند اجاره خودرو مزدا وانت

اجاره خودرو های درون شهری

اجاره خودرو های کوچک

این خودروها کم مصرف هستند و برای رفت و آمد در داخل شهر گزینه ی مناسبی هستند . مانند اجاره ی ماشین ماتیز ، اجاره ماشین ام وی ام های کوچک کم مصرف برای تردد در شهر بسیار مناسب می باشند مانند اجاره ماشین ام وی ام ؛ و اجاره ماشین پراید .

اجاره خودرو های کوچک سواری

حجم موتور این خودرو ها پایین بوده و بسیار کم مصرف هستند . این خودروها برای تردد برون شهری هم مناسب هستند و مانند اجاره ماشین پژو و اجاره پراید .

اجاره خودرو خانوادگی

این خودروها با وجود حجم ۲۲۰۰ سی سی کم مصرف هستند . این خودروها برای سفرهای درون شهری و برون شهری مناسب هستند . این خوردروها در تمامی شعبه های شرکت اجاره خودرو  رنت آسان در تهران و شهرستان ها موجود است . مانند اجاره خودرو مزدا یا اجاره ون .

اجاره خودرو خانوادگی بزرگ

این نوع خودرو ها قدرت بسیار بالایی دارند ، جادار هستند و جزرو خودروهای سواری به شمار می روند . مانند اجاره خودرو زانتیا و اجاره اپتیما

اجاره خودرو لوکس

خودروهای لوکس آبشن های بیشتری دارند . و دارای اتاق های بزرگی هستند و مانند اجاره ماشین هیوندای آزارا ، اجاره ی ماشین بی ام و ۵۲۸

اجاره خودرو نیمه لوکس

این نوع خودرو ها بسیار با امکانات هستند . ابعاد این خودروها بزرگ می باشد . مانند اجاره خودرو بنز سری سی و اجاره ی خودروی تویوتا کمری .

اجاره خودرو کوپه و کروک

این خودروها دارای سرعت بالایی بوده و بسیار پر شتاب هستند . دارای ۲ درب بوده که به صورت بدون سقف ، کروک و کوپه می باشند . مانند اجاره خودرو بی ام و .

اجاره خودرو های مدرن

خودروهای سواری مدرن و بزرگ جز این دسته هستند . موتور این خودرو ها قدرتمند است . و قیمت بالاتری دارند . این خودروها با هدف مراسم های تشریفاتی و عروسی کرایه می شوند . برخی از این خودروها عبارتند از : اجاره خودرو بی ام و ۷۴۰ و اجاره ماشین لکسوز سری s .